Útmutató a biztonságos túrázáshoz

Az útmutatót a túrázásban már gyakorlatot szerzett túratársaknak javaslom, akik egyedül is útnak indulnának – egynapos, magyarországi túrára.

1. Tervezz előre, és tájékozódj az útvonalról!

Ismerd meg a terepet: a túra előtt csekkold az általad kinézett útvonal állapotát és a túra nehézségi szintjét. Van, akinek nehézséget okoz a nagy szintemelkedés, másoknak (pl. térdproblémásoknak) a szintcsökkenés jelent nagyobb megterhelést. A táv és szintkülönbségek kiszámításához a https://turistautak.openstreetmap.hu/turautvonal.php -t ajánlom.

A helyi irányelvek betartása: a biztonságos túrázást segíti a helyi irányelvek betartása, pl. fokozottan védett természetvédelmi területre csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehet belépni: https://termeszetvedelem.hu/vedett-fokozottan-vedett-teruletre-belepes

Aktuális szabályzások: az erdészeti honlapokon mindig meg kell nézni, hogy vezettek- e be korlátozást aznapra pl. csoportos vadászat miatt. Most (2025. tavasz) a száj- és körömfájás vírus miatt zártak le túraútvonalakat az országban. A tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Emellett az oda- és visszautazás megtervezése is említésre szorul! Tömegközlekedők a menetrendek.hu-t használhatják. (Személyes tapasztalatom, hogy a magyar vonatok mindig késnek, 15 perces átszállási idő esetén már szinte mindig bukó a csatlakozás.) Emellett számíthat az is, hogy a megállótól mennyit kell gyalogolni a túra kiindulópontjához, ezt térképen tudjuk megnézni a túra tervezésekor. Bolti nyitva tartás, büfék-vendéglők keresése a helyszínen hasznos lehet az étel- utánpótláshoz.

2. Időjárás

Az időjárás: hektikusan változik mostanság. Gyakori, hogy nem a hónapnak megfelelő időjárást tapasztaljuk, májusi meleg van pl. február végén vagy pont fordítva, kora tavaszi hűvös-esős idő május végén. Több időjárás-jelentő oldalt is érdemes aznap reggel megnézni, és ebből következtetést levonni, hogy milyen idő várható a túra helyszínére és idejére. Általában az https://www.idokep.hu/elorejelzes/, a https://freemeteo.hu/, a www.meteoblue.com és a www.met.hu oldalakat és a Windy mobilalkalmazást szoktam megnézni.

Az időjárásnál említem meg, hogy érdemes megnézni, mikor megy le a nap – késő ősszel meglepetések érhetnek minket, ha előbb sötétedik ránk, mint gondoltuk.

Talán megmosolyogtató, de a túraszervezés tapasztalataiból írom: ha pl. péntek délelőtt a munkahelyem ablakából azt látom, hogy nagyon esik, az nem jelenti azt, hogy a szombatra tervezett csoportos túrán, 150 km-rel odébb is esni fog 

Önmagában a csendes esőzés nem szabad, hogy gondot jelentsen. A mondás szerint nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista. Szeretettel ajánlom Czárán Gyula (a Bihar- hegység túraútvonalainak kiépítője) kis verseit (Bihari Kalauz, 1903):

Hosszú az út? Annál kedvesebb,

Az eső meg: minél nedvesebb! (a gyakori bihari esőkre!)

Ne nézz aggodalmasan

– Kell vagy sem – az égre!

Hagyd a felhők járását,

Soh’se törődj véle!

A legnagyobb zápor is

Mi kárt tehet benned?

Legfeljebb, hogy megáztat,

S más ruhát kell venned! (az esőköpenyt sohase hagyjuk el!)

A túra biztonságát az veszélyeztetheti, ha viharos (50 km/óra feletti) szél vagy tartós, nagy mennyiségű csapadék, jégeső és/vagy villámlással tűzdelt zivatar várható. Ami akár gallyak leszakadását, korhadt fák kidőlését, hegyoldal megcsúszását és ennek következtében villámárvizet idézhet elő (2023. nyár, Gyöngyöstarján). Villámokkal tűzdelt zivatar esetén az elektronikus eszközös kikapcsolása célszerű, és ilyenkor elkerüljük a kitett helyeket.

Az elmúlt években a kánikula komoly veszélyforrássá lépett elő. Ilyenkor extrán fontos a hidratálás (4 l, sportitallal az elektrolitek pótlásához), a napvédelem (50 SPF naptej), könnyű, izzadtságelvezető ruházat (napszemüveggel és kalappal), a túra időpontjának megválasztása (kora reggel 11.00-ig és este 18.00 után), a helyszín megválasztása (árnyas fákkal teli erdő, patakkal, forrásokkal).

3. Öltözködés

Lábbeli: a bokát jól tartó, bordázott talpú cipő vagy túrabakancs viselése a legmegfelelőbb az erdei terephez (hosszú túra vagy nagyobb kihívás esetén ne akkor vedd fel először, mert valószínűleg az első hordás során fel fogja törni a lábadat. Be kell járatni a túracipőt.) Ha a nyári kánikulában nem akarunk meleg bakancsot felvenni, de csak rövid szárú túracipőnk van, akkor sport bokarögzítőt javaslok az egyenetlen talajra pl. szurdokos, köves szakaszokra.

Kezdő túrázóként azt hittem, hogy a nyári nagy melegben biztosan a túraszandál a legmegfelelőbb. Nos. Amikor pár km után telement porral, ami szétdörzsölte és felsértette a lábfejemet, a talpam alá beugráló kis kavicsok pedig állandó bosszúságot okoztak – na ott viseltem utoljára túraszandált 😀

Ruházat: réteges, az időjárásnak megfelelő ruházat javasolt. Személy szerint nyáron is a hosszú ujjú ruházatot ajánlom, ami véd a magas fűtől és a szúrós bokroktól, a bogaraktól- kullancsoktól. Emellett bizonyos technikai márkáknak UV szűrő funkciója is van, ami ma már igen hasznos az ártalmas napsugarak elől. Aztán a napi időjárás- jelentéstől függ, hogy az esőkabátot, esőnadrágot és/vagy kamáslit (a víz és sár ellen védi a lábszárat), a széldzsekit vagy a napszemüveget és kalapot kell inkább betenni a hátizsákba, mint plusz ruházatot. Egy könnyű esőkabát egyébként nagy különbséget jelent, ha a változékony időben elkap egy zápor.

4. Felszerelés

Hátizsák: 20-45 l-es elegendő az egynapos magyarországi túrához a túra időtartamától és a helyszíntől függően.

Elsősegély csomag (minimálisan ragtapasz, Betadine, személyes gyógyszerek), kullancs-és szúnyogirtó spray vagy illóolaj, naptej, kézfertőtlenítő, zsebkendő.

Navigáció: papírtérkép vagy térkép alkalmazás (aktualizálva az adott útvonal adatait), én a Mapy.cz-t használom, és meg vagyok elégedve vele. Emellett feltöltött telefon, esetleg iránytű, tájoló.

Egyéb: telefontöltő (autóban és buszon/vonaton is lehet tölteni oda- és visszafelé), fejlámpa, igény szerint túrabot, ülőpárna, túrabögre, utántölthető kulacs, bicska, kanálgép, szigszalag. Esetleg síp (a vadállatok távoltartására), paprika spray védelemre.

5. Enni- és innivaló

Víz: inkább több vizet vigyél magaddal, mint amennyire szükséged van. Érdemes lehet előre tájékozódni, hogy az útvonalon van- e forrás… és az aszályos hónapokban sajnos már azt is meg kell nézni, hogy nem száradt- e ki, van- e benne víz.

Étel: a hagyományos szendvicsen túl lehet pakolni pl. energiaszeletet, müzlit, csokit, kekszet, friss és aszalt gyümölcsöt, magvakat, répát, beef jerky-t, dobozban nem romlandó főtt ételt.

6. Ne hagyj nyomot!

Vigyél külön zacskót, amiben a maradék ételt és egyéb hulladékot el tudod vinni. Ha még fel is szedsz egy- két csokipapírt vagy üdítős dobozt, amit más hagyott ott, akkor igazán teszel a környezetvédelemért!

7. Legyél tisztában a vadvilággal!

Ismerd meg a helyi vadvilágot: mérd fel, hogy találkozhatsz- e olyanokkal, amelyek veszélyt jelenthetnek rád nézve.

Az Északi- középhegységben pl. folyamatos a medveészlelés (2025. május elején pl. Mátrakeresztesnél), de érdemes tudni, hogy Budapesten, mind a Normafán, mind a Hármashatárhegyen nagy vaddisznó populáció él, 20-30-as kondával találkoznak a lakók esti sétájuk alkalmával. Noha évente csupán egy-két viperamarás történik hazánkban, érdemes tudni, hogy főként a Zempléni-hegységben, emellett a Tiszaháton és Somogyban élnek keresztes viperák.

A gazdájuktól eltávolodott, félelemből vagy agresszióból támadó kutyákra figyelni kell. A saját területéről kiszökött, és a túraútvonalak területét is saját fennhatóság alá helyező kutya veszélyforrás lehet. Ezekkel a kutyákkal semmi esetre sem szabad közelharcba keveredni, hanem a kutya területét elhagyva minél távolabb kerülve megszüntetni a veszélyhelyzetet.

Tartsd a távolságot: egy szelfi sem éri meg az esetleges támadás kockázatát.

Kutyát hivatalosan pórázon lehet sétáltatni az erdei útvonalakon.

8. Túra és vészhelyzet

Testünk felkészítése és határaink megismerése: testünk felkészítésesporttal kezdődik, az aktív testmozgás segítségével vagyunk képesek felmérni képességeinket, így tudunk olyan célt választani, amit biztonsággal tudunk teljesíteni.

Figyeld magad az út során, és ha éppen nem esik jól falni a km-ket, fáradtság vagy fájdalom jelenik meg valahol a testedben, inkább állj meg, pihenj többször, és ha szükséges, akkor inkább rövidítsd le a túrát, szállj ki. Az egészséged fontosabb, mint egy teljesítménycél.

Maradj a kijelölt túraútvonalon!

Készülj fel a vészhelyzetre: a komolyabb terepfutó versenyeken kötelező elemként építik be az alábbi biztonsági elemeket: mindig kell, hogy a résztvevőnél legyen: bekapcsolt és feltöltött telefon, fél l-es újratölthető kulacs, vészhelyzeti takaró, személyigazolvány, fejlámpa.

Útiterv megosztása: oszd meg egy barátoddal, családtaggal, hogy hová- milyen útvonalon mész.

Bármilyen észrevételt, plusz infót szeretettel várok az onismeretiturak@gmail.com címen.

Örömteli túrázást kívánok Mindenkinek!

Pálosi Adrienn, pszichológus- túravezető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük